Økologiske kartofler (1 kg)

29.00kr
inkl. moms
Køb mere og få mere. Som det bør være

Når du køber stort ind, så giver vi lidt igen.

  • Køb 5 eller mere for 24.00kr per stk

Denne vare er desværre

ikke tilgængelig

Vil du have besked, når den er tilbage?

Nuværende lager:
Råvarens oprindelse:
Skibby (Sjælland)

1 kg kartofler der er dyrket af Svanholm Gods beliggende midt i fjordlandet mellem Roskilde Fjord og Isefjorden. Sorten er typisk solist, men det kan variere. Solisten er kendt for dens faste kød, tynde skræl og store smag. Netop derfor er den også restauratkokkenest favorit, og vi er sikre på, at den også falder i god jord hos hjemmets store og små kokke.

Kartoflerne er dyrket i området omkring Svanholm Gods, der er hjemstedet for både noget af landets bedste grønt, og et storkollektiv der omfatter et fællesskab af ca. 80 voksne og 50 børn. Fællesskabet driver et alsidigt økologisk landbrug med markafgrøder, malkekvæg, grøntsagsproduktion og frugtplantage og er en af pionererne inden for økologien, da Svanholm var med til at starte Økologisk Landsforening i 1981.

  • Laks fra FANGST opdrættet ved Færøerne. Køb friske lokale dagligvarer på Raavare.com og få leveret til døren for 39 kr
    44.00kr
    inkl. moms
  • Økologisk jordbærsaft fra Ventegodtgaard på Sjælland og tappet af Østergård Mosteri i 75 cl glasflaske. Køb denne og mange andre lokale dagligvarer på Raavare.com
    48.00kr
    inkl. moms
  • udsolgt
    Permatopia Karise x Raavare.com | Køb økologiske bolsjebeder og flere fantastiske lokale dagligvarer leveret for 39 kr i København. Økologiske bolsjebeder høstes hos Permatopia og dyrkes med passion i Karise.

    Økologiske bolsjebeder (1kg)

    Permatopia Karise

    25.00kr
    inkl. moms
  • udsolgt
    Svanholm Gods x Raavare.com | Køb økologiske hvidløg og andre enestående lokale dagligvarer på Raavare.com. Leveret for 39 kr i København. Økologiske hvidløg høstes hos Svanholm Gods mellem Isefjorden og Roskilde fjord.
    9.95kr
    inkl. moms